News Article

Candidates Announced

Candidates Announced

Student Elections 2020: Candidates Announced  

Nominations have closed for our annual Student Elections, including our extended nominations period which closed Thursday 6 February 16:00. 

The full list of candidates are:

Guild President

Amine Bazzazi- WITHDRAWN

Sunday Blake

Oliver Bradbear

Yanyao Deng

Herbie James- WITHDRAWN

Javier Monroy Yepez

Shynali Nalkozha- WITHDRAWN

Jack Watts

Vice President Activities

Liv Harvey

Sara Dominika Thiry- WITHDRAWN

Vice President Education

Sira Charbel

Penny Dinh

Jack Liversedge- WITHDRAWN

Vice President Welfare & Diversity

Grace Arber

Layla Black- WITHDRAWN

Ruby Jones

Pip Uden

Maria Williams- WITHDRAWN

Xueying Zhang- WITHDRAWN 

Vice President Postgraduate

Janice Hoang

Zhenxian Lu

Josip Martincic

Moe M’mutungi- WITHDRAWN

AU President

Ben Hart

Cameron Taylor

Arlen Veysey

 

Student Trustees (4 places)

Mariam Abdelkarim

Alfie Carlisle

Sumiah Elbortoukaly

Robert Jones

Seungnoh Lee- WITHDRAWN

Leo Webb- WITHDRAWN

Business School College Officer

Rostyslav Pelikhovskyi

Alexander Pryde

EMPS College Officer

Seungnoh Lee

Humanities College Officer

Cherry Anastasia

CLES College Officer

Leo Webb

Medicine and Health College Officer

Nicholas Chiu

SSIS College Officer

Alexander Greenhouse

Harry Maunder- WITHDRAWN

Tanaya Singh- WITHDRAWN

Accounting and Finance Subject Chair

Rostyslav Pelikhovskyi

Arab and Islamic Studies Subject Chair

Sumiah Elbortoukaly

Archaeology Subject Chair

Sian Ostler

Art History and Visual Culture Subject Chair

Evelyn Arnander

Biosciences Subject Chair

Catrin Williams

Classics and Ancient History Subject Chair

Charlotte Churchill

Computer Science Subject Chair

James Bradford

Drama Subject Chair

Thomas Glover

Economics Subject Chair

Alexander Pryde

Engineering Subject Chair

Benjamin Audidier

Sut Chan

English Subject Chair

Meg Batkin

Cara Haslam

Film Studies Subject Chair

Caitlin Barr

Daniel Thomas

Flexible Combined Honours Subject Chair

Amine Bazzazi

Geography (Human) Subject Chair

Leo Webb

Geography (Physical) Subject Chair

Scarlett Aylen

History Subject Chair

Caroline Brodersen

Law Subject Chair

Misha Bryne-Giltrow

Alfie Carlisle

Daniel Collins

Alexander Greenhouse- WITHDRAWN

Courtney Jones

Mireille Maria Els

Harry Maunder- WITHDRAWN

Harry Roissetter- WITHDRAWN

Liberal Arts Subject Chair

Cherry Anastasia

Management Subject Chair

Mariam Abdelkarim

Elizabeth Chan

Tze Ching Abraham Ho

Shayan Idrees

Niharika Mittal

Tulsi Patil

Ben Wood

Mathematics Subject Chair

Scarlett Hilson-Wheeler

Medical Imaging Subject Chair

Eleanor Hurlock

Medical Sciences Subject Chair

Edward Sloan

Medicine and Surgery Subject Chair

Nicholas Chiu

Megan Kidner

Modern Languages Subject Chair

Bethan Neil

Natural Sciences Subject Chair

Eleanor Barr

Neuroscience Subject Chair

Musa Daggash

Nursing Subject Chair

Kieran Powell

Physics and Astronomy Subject Chair

Natalie Seal

Politics and International Relations Subject Chair

Ignatius De Pedro

Sarwesh Singh

Psychology Subject Chair

Georgia Peters-Gill & Emily Scott

SPA Subject Chair

Jessica Allen

Eleanor Huggins

Sport and Health Sciences Subject Chair

Megan Parsons

Theology and Religion Subject Chair

Mitchell Foyle-York


Voting opens on Tuesday 18 February 9:00, you will be able to find the full list of candidates and their manifestos by visiting exeterguild.com/elections from Thursday 13 February. The candidate list is subject to final approval and the meeting between the candidates and the Deputy Returning Officer.

 

 

Back


University of Exeter Students' Guild is a Charity and Company Limited by Guarantee. Registered Charity Number: 1136468 Company Number: 07217324; registered in England and Wales Registered office: Devonshire House, Stocker Road, Exeter, EX4 4PZ